Információ a választópolgároknak!

A Szlovák Köztársasági elnök választására jogosultak

A Szlovák Köztársaság elnökválasztását a Tt. 46/1999. számú törvénye a szlovák köztársaság elnökének megválasztásáról, a visszahívásáról szóló népszavazásról és egyes más törvények módosításáról szabályozza. A törvény 1§ 3 . bekezdése kimondja, hogy a választás a Szlovák Köztársaság területén zajlik. A választás egyébb formáját (postai úton, nagykövetségen, elektronikus úton ) a törvény nem engedélyezi.

Minden 18 éven felüli Szlovákiában tartózkodó és itt élő lakosnak, akinek állandó lakhelye van itt, joga van szavazni.

Azok a polgárok jogosultak választani, akiknek állandó lakóhelyük van a Szlovák Köztársaságban


Az a választópolgár, akinek állandó lakóhelye van a Szlovák Köztársaságban, a saját lakóhelyén a megadott válazstási kerületben szavazhat, ahol fel van tüntetve a neve. Esetleg bármilyen választókerületben a Szlovák Köztársaságban, ha érvényes szavazókártyával rendelkezik.

Az a választópolgár, aki nem rendelkezik állandó lakhellyel a Szlovák Köztársaságban

Az a jogosult választópolgár, akinek nincs állandó lakhelye Szlovákiában, de a választás idején Szlovákiában tartózkodik és szavazni szeretne, megteheti bármelyik választóhelyiségben, miután az érvényes útlevele alapján felvették a választópolgárok listájára.

Szavazási tanusítvány (kártya)


Az a választópolgár, akinek állandó lakóhelye van a Szlovák Köztársaságban, de választások napján nem lesz képes szavazni, a lakóhelye szerinti országában a választási kerületben, ahol a listán a választópolgár regisztrált, akkor kérheti a lakóhelyén a szavazó kártyát. Ezzel a kártyával bármelyik választókerületben szavazni lehet. A választópolgár eme okmányt kérheti mindkét választási körre.

A választókártyáérty csakis személyesen folyamodhat, esetleg egy felhatalmazott személy által (nem szükséges hitelesítve lennie); az átvett okmányt a saját aláírásával váltja ki, írásban a következő címen:

Mestský úrad Veľké Kapušany

L. N. Tolstého č. 1

07901 Veľké Kapušany


vagy elektronikusan (e-mailom: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.  ).

A kérvényben ezeknek az adatoknak kell szerepelni:


Vezeték és keresztnév,
születési szám,
lakcím (Város, Utca, Házszám).

Az írásos kérvényben fel kell tüntetni azt a postai levelezési címet, ahová a falu vagy a város elküldi a választókártyát. Ajánlott levél formályában, „személyes átvétellel“ történik a postázás.

A falu vagy a város, amelyik kiadja ezen okmányt, az illetőt a helyi választási listáról kihúzza.

A választás mikéntjének információi

A választási helyiségbe lépés után, a választópolgár köteles magát személyi igazolványálal igazolni. Azt a személyt, aki választói kártyával jött be, a bizottság köteles felírni a választópolgárok listájára. A választói kártyát a választási testület elveszi és hozzácsatolja a választásra jogosult személyek listájához.

Miután bizonyítva lett a választópolgár identitás és a bejegyzés után a választópolgárok listáján, ami lehetővé teszi, hogy szavazzon a Szlovák Köztársaság elnökjelöltjeire, a választópolgár a körzeti választási bizottságtól kap egy üres borítékot a hivatalos Szlovák nemzeti címerrel és egy szavazó listát.

Miután megkapta a borítékot és a szavazó listát, az arra kijelölt helyen tölti ki azokat.

A kijelölt helyen jegyzi be azt a személyt, akire szavazni szeretne. A kijelölt személy mellé egy „X"-t kell elhelyezni a név előtti keretben. A bejelölés után a választó listát a borítékba kell elhelyezni.

A lezárt borítékot a választódobozba kell betenni.

Az a választópolgár, aki nem lép be ebbe a helyiségbe, nem veszik figyelembe a szavazatát.

Az a személy, aki fogytékosság miatt, esetleg írni, vagy olvasni nem tudó, az kérhet segítséget másik választópolgártól, hogy az ő utasításai alapján kerüljön kitöltésre a választólista. Ez a személy semmiképpen sem lehet a választóbizottság tagja!

Az a személy, aki fogytékossága miatt nem tudja elhelyezni a választólistát a borítékba, kérhet segítséget másik választópolgártól, de csak az ő jelenlétében hajtható végre. Ez a személy szintén nem lehet a választóbizottság tagja!

Az a választópolgár, aki saját hibáján kívül nem tud megjelenni a választáson, de ugyan abban a faluban vagy városban tartózkodik, ahol a választási körzet található, kérheti a hordozható urna odavitelét. Ebben az esetben min. 2 személynek kell jelen lenni a választóbizottságból. A választópolgárnak úgy kell szavaznia, hogy megőrizze a szavazás titkosság