Erdélyi János

Nagykapos leghíresebb és legismertebb szülötte, a reformkori magyar irodalom nagy alakja, költő, író, filozófus, kritikus, etnográfus, a filozófia professzora. 1814. április 1-jén született a ma közigazgatásilag Nagykaposhoz tartozó Kiskaposon. Szülőháza a római katolikus templom közelében állt, a mai Kiskaposi utcában. Jobbágy sorban élő család legfiatalabb gyermekeként látta meg a napvilágot. Édesapja, Erdélyi Mihály is némi iskolát végezhetett, eszes és művelt embernek ismerték, sőt kis könyvtárat mondhatott magáénak. Édesapjától örökölte a népmesék, mondák, versek szeretetét, ő maga is próbálkozott versírással. Az első négy osztályt a helybeli iskolában végezte. Tanítói tanácsára apja a sárospataki kollégiumba vitte tanulni. A család megromlott anyagi helyzete miatt háromszor szakította meg stúdiumát, amikor is elment nevelőnek. Filozófiai tanulmányokat folytatott, majd ügyvédi diplomát szerzett.
1839-ben tagjává választotta a Magyar Tudós Társaság, 1842-ben a Kisfaludy Társaság, 1859-ben a Magyar Tudományos Akadémia. Irodalmi tanulmányai Pályák és Pálmák címmel jelentek meg, filozófiai tanulmányai A bölcsészet Magyarországon c. alatt. Irodalmi programja első eredményeként jelentek meg népköltészeti tanulmányai Magyar Népdalok és Mondák, majd a Magyar Közmondások Könyve. Írt verseket, drámákat, újságot szerkesztett. 1854-től Sárospatakon rektorprofesszor, azaz közigazgató.
Erdélyi János emlékét első ízben 1894-ben tisztelték meg emléktáblával Nagykaposon, halála után 26 évvel. Az emléktáblát a nagykaposi református templom falában helyezték el. Nagyobb megemlékezés volt 1908-ban, az író halálának 40. évfordulója alkalmából, aztán 1914-ben, születésének 100. évfordulóján. 1964-ben a Csemadok alapszervezete nagyszabású Erdélyi-ünnepséget tartott, aminek folytatása lett az ismételten megrendezésre kerülő Erdélyi János Napok rendezvénysorozat. 1965-ben megnyilt az Erdélyi János életét és munkásságát bemutató állandó kiállítás, az Erdélyi János Múzeum, amely megtekinthető a Magyar Házban (Csepely utca 64. szám alatt). 1968-ban elkészült Erdélyi János fehér márványból készült emlékműve, Nagy János szobrász alkotása. Jelenleg a költőről elnevezett alapiskola előtti teret díszíti.
A nagykaposiakra oly jellemző toleraciát örökítette tovább Erdélyi János, türelmességet a más vallású és más nemzetiségű ember iránt.