Zberný dvor
1. Základné údaje
Názov prevádzkovateľa zberného dvora: Mesto Veľké Kapušany
Sídlo: L.N.Tolstého 1, 079 01 Veľké Kapušany
Štatutárny zástupca: Mgr. Peter Petrikán, primátor mesta
Sídlo zariadenia na zber odpadov: ul. Mlynská 236/1, Veľké Kapušany
Meno zamestnanca zodpovedného
za prevádzku zberného dvora:
Ing. Ferdinand Óváry
2. Údaje o začatí prevádzky:
Začiatok prevádzky 03/2015.
3. Spôsob nakladania s odpadmi
Zhromažďovanie a triedenie zložiek komunálneho odpadu
4. Technický popis zariadenia:
Zberný dvor sa nachádza v zastavanom území mesta Veľké Kapušany, slúži pre zabezpečenie realizácie cieľov odpadového hospodárstva obce.
Zberný dvor sa skladá z týchto objektov: oplotenie areálu, spevnená plocha, administratívna budova + sklad, 2 oceľové prístrešky pre zberné kontajnery, sklad pre biologicky rozložiteľný odpad.
Na spevnenej ploche sa uskutočňuje nakladanie a vykladanie odpadu.
Vstup do areálu a výstup z areálu je zabezpečený uzamykateľnými bránami.
Zberný dvor je označený informačnou tabuľou viditeľnou z verejného priestranstva, kde sú uvedené potrebné informácie týkajúce sa chodu zberného dvora.
5. Organizačné a technické zabezpečenie prevádzky a ochrany zberného dvora
Zber a zhromažďovanie odpadov je organizované prostredníctvom priameho zberu od fyzických osôb, obyvateľov obce.
a. Základné informácie o organizácii a prevádzkový poriadok zberného dvora sú uvedené na informačnej tabuli, ktorá je umiestnená pri vstupe do zberného dvora.
b. Prevádzku zberného dvora zabezpečuje Mestský úrad Veľké Kapušany.
c. Na zbernom dvore môže byť odovzdaný len odpad uvedený v tomto prevádzkovom poriadku.
d. Množstvo a druh dovážaného odpadu je zisťované pri vstupe do objektu zberného dvora vizuálne.
e. V evidencii o uloženom odpade sa zaznamenávajú údaje o pôvodcovi odpadu, evidenčné číslo vozidla (ak bol odpad dovezený motorovým vozidlom), čas príchodu do zberného dvora a čas odchodu, množstvo a druh dovezeného odpadu.
f. Pri príchode do zberného dvora vykonáva zodpovedný pracovník kontrolu zo zoznamu platiteľov podľa uhradených poplatkov za vývoz separovaného odpadu. Tento zoznam je aktualizovaný štvrťročne vždy k poslednému dňu štvrťroka.
g. Vjazd a vstup do priestorov zberného dvora je povolený len počas prevádzkového času zberného dvora uvedeného na informačnej tabuli.
h. Otváracie hodiny zberného dvora:
Pondelok 8.00 hod. - 16.00 hod.
Utorok 8.00 hod. - 16.00 hod.
Streda 8.00 hod. - 17.00 hod.
Štvrtok 8.00 hod. - 16.00 hod.
Piatok 8.00 hod. - 12.00 hod.
Sobota 10.00 hod. - 14.00 hod.
Za vstup do zberného dvora zodpovedá zamestnanec zodpovedný za jeho prevádzku.
i. Protipožiarne opatrenia sú nasledovné: zberný dvor je vybavený hasiacim prístrojom, lopatou, pieskom, krompáčom. Požiarna ochrana je riešená aj zabránením prístupu cudzích osôb do areálu. Zamestnanec je vybavený mobilným telefónom.
Organizačne je prevádzka zabezpečená zamestnancami Mestského úradu vo Veľkých Kapušanoch, odboru technických a mestských služieb, na plný pracovný úväzok.
Pracovník zabezpečuje nasledovné činnosti:
- zodpovedá za uloženie zhromažďovaného separovaného odpadu, organizuje v prevádzke spôsob nakladania so separovanými odpadmi a rozmiestnenie kontajnerov v areáli,
- po vykonaní vstupnej kontroly určí dovozcovi priestor na uloženie separovaných odpadov,
- overí totožnosť osoby odovzdávajúcej separovaný odpad a zapíše predpísané údaje,
- skontroluje platbu poplatku za odpad občana – dovozcu odpadu, v prípade, že platba nebola uhradená, nebude občan vpustený do areálu,
- skontroluje druh a množstvo dovezeného separovaného odpadu,
- odmietne uloženie odpadu, ktorý nebude dovezený, ako separovaný, a položky odpadu ktoré nie sú schválené týmto prevádzkovým poriadkom,
- udržuje poriadok v areáli zberného dvora a zabezpečuje, aby nedošlo k zmiešaniu zložiek separovaného odpadu,
- zabezpečuje ochranu areálu tak, aby nedošlo k znečisteniu životného prostredia a k úniku škodlivých látok.
- zaznamená druh a množstvo prevzatého separovaného odpadu.
Odovzdaný separovaný odpad sa zhromažďuje podľa druhov.
Priestor na zhromažďovanie separovaných odpadov bude prevádzkovaný tak, aby nedošlo k nežiaducemu vplyvu na životné prostredie a k poškodzovaniu hmotného majetku. Po naplnení kontajnerov bude separovaný odpad pripravený na expedíciu k zmluvným odberateľom pre zhodnotenie separovaných zložiek odpadov.
6. Podmienky bezpečnosti práce pri prevádzke zberného dvora
1. Každá činnosť v zbernom dvore sa riadi pokynmi zodpovedného pracovníka. Na zbernom dvore musí byť viditeľne umiestnený prevádzkový poriadok a všetci pracovníci s ním musia byť preukázateľne oboznámení.
2. V zbernom dvore je zakázané používať alkoholické nápoje, omamné a utlmujúce prostriedky, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť pozornosť a reakcie pracovníkov. Taktiež nebudú na zberný dvor pustené osoby pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok.
3. Všetci pracovníci zberného dvora musia byť poučení o platných predpisoch o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, obsah poučenia musí byť zameraný na podmienky práce so separovanými odpadmi, ktoré majú svoje špecifické podmienky (možný kontakt s rôznymi druhmi nebezpečného odpadu, zamorenie hlodavcami, hmyzom a jej deratizácie a dezinsekcie, výskyt túlavých psov a mačiek).
4. Pracovníci musia najmä dodržiavať tieto pravidlá:
a. do zberného dvora platí prísny zákaz vstupu všetkým nepovolaným osobám,
b. pracovníci sú povinní dodržiavať základné hygienické pravidlá, pri práci nejesť a nepiť. Ďalej sú povinní pri práci používať pracovný odev, pevnú uzavretú pracovnú obuv a osobné ochranné pracovné prostriedky, najmä okuliare, kožené resp. gumené rukavice , respirátor, prilbu.
c. v zbernom dvore je zakázané narábať s otvoreným ohňom, spaľovanie odpadov v zbernom dvore je zakázané. V prípade samovznietenia separovaného odpadu sú pracovníci povinní zabezpečiť jej uhasenie. Každý prípad zisteného požiaru musí byť zaevidovaný.
d. v prípade nálezu nebezpečných odpadov (výbušnina, uzavreté nádoby s neznámym odpadom a pod.), pracovníci zberného dvora v prvom rade uzavrú ohrozený priestor pre všetkých pracovníkov a dodávateľov separovaného odpadu a nahlásia túto skutočnosť na políciu. Odstránenie a zneškodnenie nebezpečných odpadov vykonajú k tomu spôsobilé osoby, resp. organizácie
e. oplotenie areálu výšky 2,5 m musí zabezpečiť neprístupnosť nepovolaných osôb a zvierat do areálu a zamedziť šíreniu odpadov vplyvom vetra.
5. Pracovníci pri zváraní a rezaní musia mať predpísané osobné ochranné prostriedky, ktoré nesmú byť znečistené olejom, tukmi alebo zápalnými látkami.
6. Za pracovný úraz sa považuje akékoľvek poškodenie zdravia alebo smrť spôsobená zamestnancovi nezávisle od vlastnej vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním.
7. Povinnosti pri obsluhe, údržbe a prevádzke zariadenia
1. Prevádzkovateľ zberného dvora je povinný:
a. nakladať so separovanými odpadmi podľa schváleného prevádzkového poriadku,
b. zabezpečiť separované odpady pred znehodnotením alebo iným nežiaducim únikom,
c. zverejňovať zoznam druhov separovaných odpadov, na ktorých odber je oprávnený,
d. zisťovať množstvo separovaného odpadu
e. viesť a uchovávať prevádzkový denník zberného dvora, v ktorom sa zaznamenávajú najmä údaje o dovozcovi separovaného odpadu, množstve a druhu separovaného odpadu
f. umožniť činnosť kontrolných orgánov, umožniť prístup a na požiadanie poskytnúť pravdivé a úplné informácie súvisiace s prevádzkou zberného dvora
g. kontrolnými orgánmi sú:
Slovenská inšpekcia životného prostredia
Obvodný úrad životného prostredia
Mestský úrad Veľké Kapušany
2. Obsluha a údržba zberného dvora
Zamestnanec zberného dvora zodpovedá za:
bezpečnosť prevádzky na zbernom dvore
prevádzku zariadenia, dodržiavanie prevádzkového poriadku
riadny stav všetkých technických zariadení, objektov a vybavenia zberného dvora
zjazdnosť a čistotu príjazdovej komunikácie.
8. Opatrenia pre prípad havárie
1. Ako havarijný stav možno kvalifikovať:
• zloženie alebo únik nebezpečnej látky v zariadení,
• požiar v zariadení
2. Opatrenia
V prípade výskytu havárie a iných mimoriadnych udalostí v zariadení je potrebné podľa ich charakteru okamžite informovať:
lekárska pohotovostná služba: č. tel. 155
požiarna ochrana: č. tel. 150
polícia: č. tel. 158
referát ŽP mestského úradu
zamestnanec poverený chodom zberného dvora č. tel. +421 917 632 500
č. tel. +421 915 773 814
OÚŽP Michalovce, odbor odpadového hospodárstva: č. tel. +421 56 628 05 15
linka tiesňového volania č. tel. 112
Pri zistení alebo spôsobení havárie je potrebné:
• Prvý a bezprostredný zásah vykoná osoba, ktorá zistila alebo zapríčinila haváriu.
• Oznámenie kompetentným pracovníkom.
V prípade zloženia nepovoleného druhu nebezpečného odpadu sú pracovníci zariadenia zodpovední za jeho odstránenie. Je potrebné odstrániť aj časť odpadu a zeminy, ktorá je takýmto odpadom kontaminovaná. Tekutý odpad je potrebné odstrániť absorpčným materiálom. Obdobne treba postupovať v prípade vytečenia pohonných hmôt alebo mazadiel z vozidiel alebo mechanizmov a dovezeného odpadu.
Zamestnanci musia výkon pracovnej činnosti zabezpečovať tak, aby nedochádzalo k ohrozeniu zdravia, života, majetku ako aj zhoršenie životného a pracovného prostredia. Sú povinný oznámiť ihneď zamestnancovi zodpovednému za zberný dvor každú zistenú závadu, ktorá by mohla ohroziť bezpečnosť pri práci alebo spôsobiť haváriu.
Pod pojmom havária sa všeobecne rozumie mimoriadna udalosť spôsobená ľudskou činnosťou alebo živelnou pohromou, čiastočne alebo úplne neovládaná, časovo a priestorovo ohraničená, ktorá má nepriaznivý dopad na život a zdravie ľudí, životné prostredie a na hospodárstvo.
Havária je teda aj každá reálna situácia, pri ktorej dôjde k nežiaducemu úniku nebezpečných látok mimo prevádzkový alebo manipulačný priestor.
Za haváriu sa považuje aj prípadné ohrozenie akosti podzemných a povrchových vôd ropnými látkami, látkami škodiacich vodám, látkami ohrozujúcich zdravie obyvateľstva ako aj možnosť kontaminácie zeminy.
Podľa rozsahu úniku sa havárie delia na:
• havárie zneškodňované v areáli prevádzky – bez vonkajšieho zásahu
• havárie zneškodňované v areáli prevádzky s vonkajším zásahom
Prostriedky na likvidáciu havárie musia byť vyčlenené, označené a uložené vo vyhradenom priestore, napr. plechové sudy, uzatvárateľný plastový sud, vedro, lopata, metla, sekera, kladivo, savý materiál (piliny, perlit) ručné hasiace prístroje, materiál na upchávku napr. handry.
9. Zoznam druhov odpadov, na ktorý zber je prevádzkovateľ oprávnený
Zoznam druhov odpadov, ktoré prevádzkovateľ zberného dvora odoberá
Drobný stavebný odpad (vo vreciach) do 1 m3/ fyzická osoba za 1 rok.
Nebezpečné odpady len v primeranom množstve od fyzických osôb.
Separované odpady budú preberané nasledovne:
• papier - zviazaný v balíkoch s hmotnosťou max do 10 kg,
• plasty - PET fľaše zošliapnuté, vo fóliových vreciach,
• sklo - neznečistené nebezpečnými látkami a fľaše bez obsahu,
• kompozitné obaly - vypláchnuté vodou, zošliapnuté, v balíkoch max 5 kg,
• objemný odpad - rozobraný na základné časti,
Kapacita zariadenia pre jednotlivé druhy odpadov:
Zberný dvor je vybavený zbernými kontajnermi KAB 14 m3 v počte 10 ks.
Kontajnery sú rozdelené podľa komodít nasledovne:
Maximálna možná kapacita zberného dvora je 140 m3 odpadu.
Zhromažďované nebezpečné odpady a elektroodpady sa budú upravovať, zhodnocovať alebo zneškodňovať v zariadeniach iných podnikateľských subjektov. Zber sa uskutoční v rámci zberného dňa.
Priestory, kde sa zhromažďujú NO sú vybudované a zabezpečené tak, aby sa pri ich úniku alebo havárií nemohli ohroziť povrchové a podzemné vody a nebola kontaminovaná pôda. Nebezpečné odpady budú dočasne zhromažďované na zbernom dvore a uskladnené v špeciálnych kontajneroch pre nebezpečné odpady na to určených.
10. Výkon vstupnej kontroly a spôsob ukladania separovaného odpadu
V zariadení na zber separovaných odpadov zabezpečuje vstupnú vizuálnu kontrolu pracovník zariadenia, ktorý zistí či sa tam nenachádza prímes znečisťujúcich škodlivín alebo druh odpadu, ktorý nie je v zozname odpadov povolených na zber na mestskom zbernom dvore.
V zbernom dvore nebude umožnené uložiť odpady, ktorých zber nie je povolený.
Nepreberie sa ani kašovitý, polotekutý odpad a odpad s podozrením na infekčné vlastnosti.
Ak pri vizuálnej kontrole, ktorú vykonáva pracovník zberného dvora odoberajúci separovaný odpad sa zistí, že v separovanom odpade sa nachádza aj iný odpad ako držiteľom deklarovaný odpad, pracovník neprevezme a vráti ho držiteľovi.
a. vozidlá privážajúce separovaný odpad budú dokladovo a vizuálne kontrolované a evidované v prevádzkovom denníku,
b. po zaevidovaní pokračujú vozidlá podľa pokynov zodpovedného pracovníka do určeného priestoru, kde separovaný odpad vyložia,
c. zodpovedný pracovník vykoná vizuálnu kontrolu privezeného separovaného odpadu a ten prevezme,
d. v prípade, ak odpad nezodpovedá druhom odpadu povoleným na zber, je zodpovedný pracovník povinný odmietnuť jeho prevzatie a vykonať o tom záznam do denníka. Ak bol odpad už vyložený, vyzve dodávateľa na jeho okamžité odstránenie s upozornením, že všetky náklady spojené s jeho odstránením, zneškodnením, resp. za prípadnú ujmu na životnom prostredí, alebo zdraví znáša dodávateľ odpadu.
11. Záverečné ustanovenie
V prípade zmien v prevádzke zariadenia je prevádzkovateľ povinný prispôsobiť prevádzkový poriadok týmto zmenám.
Prevádzkový poriadok platí a je záväzný dňom schválenia Mestským zastupiteľstvom v meste Veľké Kapušany
Prevádzkový poriadok Zberného dvora bol schválený uznesením Mestského zastupiteľstva mesta Veľké Kapušany číslo 20 na zasadnutí dňa 04.02.2015